Vzhľadom na fakt, že znalecký posudok pre určenie všeobecnej hodnoty nehnuteľnosti si zakladá na technickom stave, je neoddeliteľnou súčasťou (zároveň aj jeho prílohou) a povinným podkladom pre súdneho znalca potvrdenie o veku bytového domu, respektíve v prípade rodinných domov (stavby s max. 3 bytovými jednotkami) právoplatné kolaudačné rozhodnutie.
V prípade ak teda objednávate znalecký posudok pre byt v bytovom dome, je nutné kontaktovať svojho správcu bytového domu, ktorý je zodpovedný za vydávanie tohto oznámenia. Vzhľadom na to, že postupy sa od správcovských spoločností líšia od správcu po správcu, odporúčame ho kontaktovať vopred, aby Vám potvrdenie nachystali.
Prípadne si preverte či správca bytového domu nemá na webovej stránke informáciu o postupe, prípadne online formulár na vyžiadanie tohto potvrdenia.
Po potvrdenie je nutné ísť osobne, nakoľko je tento úkon správcom často spoplatnený. Nám na vypracovanie posudku postačí jeho fotografia alebo sken, ktorý pošlete pridelenému znalcovi na email.
TIP: v prípade, že idete po potvrdenie o veku domu a byt zároveň predávate, rovno si vyžiadajte aj potvrdenie, že voči vám správca neeviduje nedoplatky - budete ho potrebovať neskôr pri podaní kúpnej zmluvy na kataster a ušetríte si tak druhú cestu k správcovi.
V tomto prípade nejde o náročný dokument a je dôležité aby po obsahovej stránke disponoval jednoznačnou identifikáciou stavby, najlepšie súpisným číslom, prípadne adresou a informáciu, kedy bola stavba povolená do užívania (dátum kedy nadobudlo právoplatnosť kolaudačné rozhodnutie).
Dokument sa líši podľa správcu bytového domu, ale prikladáme vzor pre lepšiu interpretáciu informácii v tomto príspevku.
Aby nedošlo k omylu, tak ako sme písali v úvode, v prípade rodinných domov (teda stavby do 3 bytových jednotiek), patria sem aj dvojdomy a trojdomy, je potvrdením o veku stavby samotné kolaudačné rozhodnutie.
To ste obdržali priamo od stavebného úradu, ak ste boli teda stavebníkom stavby, alebo Vám ho mal odovzdať (aspoň v kópii) developer, ktorý Vašu stavbu postavil (či predošli majiteľ).
Často sa stáva, najmä pri starších stavbách, že rodinný dom nedisponuje kolaudačným rozhodnutím. Dôvodov je niekoľko, mohlo sa stratiť v čase alebo je dom z čias kedy sa ešte kolaudačné rozhodnutia nevydávali vo forme ako ju poznáme dnes.
V tomto prípade odporúčame navštíviť obec, kde sa informujte o ďalšom postupe, avšak alternatívou je vydanie nasledovného potvrdenia obcou. To môže vyzerať aj takto:
1. V prípade ak ste na nehnuteľnosť už raz mali vypracovaný posudok (prípadne ak kupujete, spýtajte sa vlastníka), stačí ak potvrdenie o veku stavby odfotíte zo staršieho posudku. Potvrdenie o veku stavby je povinná príloha, takže ho predchádzajúci posudok určite má priviazaný.
2. Využite facebookovú alebo inú skupinu, oslovte vlastníkov bytov v celom bytovom dome, určite už posudok riešili a s ochotou Vám ho odfotia zo svojich posudkov. Potvrdenie o veku stavby sa totiž vzťahuje na celý bytovým dom s jedným súpisným číslom.
3. Pozrite sa do intranetu správcu, doba sa modernizuje, mnohé správcovské spoločnosti disponujú klientskym prístupom, kde môžete nájsť zaujímavé podklady, vrátane potvrdenia o veku stavby / domu.
V prípade ak sa chcete na návštevu znalca riadne pripraviť, aby ste skrátili čas od obhliadky po vypracovanie posudku, odporúčame Vám nachystať ďalšie podklady v zmysle zoznamu v tomto príspevku TU.
bez výnimiek a výhovoriek, zadajte si vypracovanie nezáväznej cenovej ponuky, spracujeme Vám ju do 5 minút, a je len na Vás či objednávku potvrdíte u nás